Praca

Tradycyjne gazety i nowoczesne portale z pracą – szukamy pacy!

Tradycyjne gazety i nowoczesne portale z pracą – szukamy pacy!

Prawie każda dziedzina życia przeniosła się chociaż po części do Internetu. Już minęły czasy, kiedy zamawianie czegokolwiek z sieci było dla wielu czymś abstrakcyjnym. Paczkomaty „wyrastają jak grzyby po deszczu” a my szukamy w Internecie już nie tylko ubrań czy prezentów, ale nawet pracy!

Tradycyjne poszukiwanie pracy

Szukanie pracy w sposób tradycyjny sprowadza się do kilku metod. Jednym z pierwszych kroków najczęściej jest rejestracja w urzędzie pracy, który pośredniczy między poszukującymi pracowników firmami a osobami tymi, którzy tę pracę chcieliby zdobyć. Oferty zamieszczone w urzędzie są różne. Może zdarzyć się tak, że zostanie Ci zasugerowana na prawdę fajna posada, ale częściej nie udaje się nic znaleźć.

Przed dobą Internetu jednym z najlepszych sposobów było sprawdzanie ofert pracy w gazetach. Przedsiębiorcy wystawiali tam ogłoszenia i podstawowe wymogi jakie stawiają. Widząc takie ogłoszenie chętni dzwonili lub przychodzili bezpośrednio do biura.

Inną możliwością jest chodzenie od drzwi do drzwi i pytanie, czy ktoś szuka pomocy, nowego pracownika. Ta opcja możliwa jest tylko w większych miastach. W tych mniejszych wszyscy wszystko szybko wiedzą.

Szukanie pracy w XXI wieku

A jak teraz wygląda poszukiwanie pracy? Wyżej wymienione sposoby wcale nie odeszły całkiem w niepamięć. Najcięższą sytuację z pewnością mają gazety, które zostały mocno zdominowane przez Internet.

W Internecie powstały specjalne portale z pracą dla każdego i to nawet od zaraz. Przypomina to właśnie takie przeglądanie gazety, tylko w wersji cyfrowej. Wystarczy wpisać w przeglądarkę odpowiednie hasło i szybko odnajdziemy portale z ofertami pracy w różnych dziedzinach. Często na takich witrynach osoba poszukująca pracy może również zamieszczać ogłoszenie właśnie o tym, że jej szuka. Czyli działa to w dwie strony.

Portale dedykowane zdobywaniem nowej pracy nie są jedynym miejscem, gdzie można ją znaleźć. Inną dobrą opcją są wszelkiego rodzaju social media. Jeśli ktoś szuka pracowników z pewnością umieści o tym informacje na najpopularniejszych portalach społecznościowych. Mają one bardzo duży zasięg. Nawet do pani ze śląska może dotrzeć informacja, że firma z pomorza szuka pracowników. A jeżeli jest to oferta pracy w trybie zdalnym, to być może mogłaby z niej skorzystać?

Mimo wszystko, najczęściej pracodawcy cenią sobą osoby, które przychodzą osobiście. Robi to dobre wrażenie, że danemu kandydatowi zależy na posadzie i jest dobrze wychowany. Forma poszukiwania pracy trochę się przez lata zmieniła, lecz wciąż pozostaje dość stresującym doświadczeniem.

Udostępnij