Dom

Remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Remont mieszkania – wszystko, co warto wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, że remont mieszkania to dosyć duże przedsięwzięcie, w które trzeba włożyć wiele swojego zaangażowania, a także wolnego czasu. Tak naprawdę kluczowa w tym przypadku okazuje się przede wszystkim dobra umiejętność planowania. Jednak to zdecydowanie nie wszystko. Cały ten proces jest dosyć skomplikowany, dlatego też warto już wcześniej wiedzieć jak i za co konkretnie się zabrać. Należy także zdawać sobie sprawę, że nadchodzący remont może przynieść naprawdę dużą ilość nerwów oraz stresu. Dla wielu osób niesłychanie trudne okazuje się chociażby przeniesienie wszystkich przedmiotów do zupełnie innego miejsca. Z tego artykułu będzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku przejść ten trudny czas i co zrobić, żeby uzyskać najlepszy możliwy efekt końcowy. Zadanie wcale nie należy do najłatwiejszych, dlatego też warto już na samym starcie uzbroić się w dosyć dużą cierpliwość, która bez wątpienia przyda się na kolejne dni.

remont mieszkania

Od czego zacząć remont mieszkania?

Oczywiście, najpierw należy sporządzić szczegółową listę prac, które mają zostać wykonane. Jest to zależne tak naprawdę tylko od własnych preferencji i upodobań. Dopiero później można ustalić dokładną kolejność wykonywanych po sobie czynności. Jak doskonale wiadomo, na samym początku warto zająć się kwestiami związanymi z pracami konstrukcyjnymi. Chodzi tu chociażby o ewentualne zburzenia istniejących ścianek działowych lub zbudowania nowych, wykonania sufitów podwieszanych czy np. zabudowy rur, które znacznie zwiększają wizualną atrakcyjność danego mieszkania. Następnym krokiem są różnego rodzaju prace instalacyjne. Wiąże się to oczywiście w największym stopniu z instalacją gazową czy centralnym ogrzewaniem. Ważne jest to, aby pamiętać o nich już na tym etapie, gdyż po prostu później będzie na to za późno. W ten sposób wszystko tak naprawdę trzeba by było zaczynać kompletnie od nowa, czego z pewnością nikt by nie chciał.

W kolejnych dniach warto zająć się wymianą okien. Później przechodzi się już do znacznie bardziej szczegółowych prac. Chodzi chociażby o wyrównywanie ścian, a także sufitów. Kluczowe okazuje się w tym przypadku także odpowiednie przygotowanie ich do malowania. Jeśli to konieczne można pokusić się również o renowacje starej posadzki – to także w ogromnym stopniu poprawi wygląd całego mieszkania. Później tak naprawdę wystarczy zająć się tylko wykończeniem wszystkich sufitów, podłóg oraz ścian. Swego rodzaju uzupełnieniem całego remontu są końcowe prace montażowe takie, jak instalacja gniazdek i kontaktów, a także lamp oraz mebli. Pozostaje również kwestia związana z dekoracją całego mieszkania. Jednak jest to już aspekt w największym stopniu związany z własnymi preferencjami, a także upodobaniami. Przy projektowaniu i aranżacji wnętrz warto kierować się przede wszystkim własnym gustem. Wszystko tak naprawdę powinno zostać wykonane po myśli właścicieli mieszkania tak, aby żyło im się w nim jak najlepiej.

Zobacz także: https://www.powrotlegendy.pl/najlepsze-pomysly-na-salon-w-stylu-glamour/

Ile kosztuje remont mieszkania?

Remont mieszkania w bloku bardzo często nie należy do najtańszych wydatków. Tak naprawdę oszacowanie konkretnego kosztu całego remontu jest niesłychanie trudne. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to tak naprawdę od ilości i zakresu prac, a także wielu pozostałych czynników. Szacuje się jednak, że koszt takiego przeciętnego remontu waha się w granicach od 10000 zł do nawet 100000 zł. Warto też zdawać sobie sprawę, że wcześniejsze określenie puli pieniędzy, którą chce się przeznaczyć na remont nic tak naprawdę nie da. Nikt nie jest w stanie konkretnie przewidzieć na samym początku ile trzeba będzie zapłacić za całość. Właśnie dlatego zawsze trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, które także są niesłuchanie trudne do określenia. Należy jednak przygotować się wcześniej na taką ewentualność, aby później nie być zaskoczonym.

Na czym można dobrze zaoszczędzić?

Jak doskonale wiadomo, istnieją dwa sposoby na wyremontowanie własnego mieszkania. Można zlecić to zadanie specjalnej firmie remontowej lub też podjąć się go osobiście. Oczywiście, wybierając tę drugą opcję oszczędza się naprawdę wiele pieniędzy. Zazwyczaj jest to 50% wszystkich poniesionych kosztów. Nie ulega więc wątpliwości, że zdecydowanie warto na nią postawić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że do tego potrzebne są umiejętności, a także przede wszystkim ogromne doświadczenie. Jeśli ktoś nigdy nie podejmował się tego typu zadań, to z pewnością nie zdoła sam wyremontować swojego domu. Ponadto, jeśli dana osoba nie do końca jest pewna czy umie wykonać konkretne rzeczy, to jednak należy w 100% postawić na profesjonalną firmę, która zna się na rzeczy. Warto mieć jednak świadomość, że rzeczywiście istnieje kilka prac, z którymi dosyć sporo osób sobie radzi. Mowa tu chociażby o wygładzaniu, szpachlowaniu i malowaniu ścian.

Trochę trudniejszym zadaniem jest instalacja urządzeń elektrycznych i sanitarnych, jednak nadal duża część społeczeństwa potrafi wykonać takie właśnie rzeczy. Oczywiście, bardzo duża część społeczeństwa może zaoszczędzić na dość łatwym zadaniu, jakim jest zamawianie i zakup towarów. Warto też przy okazji samodzielnie zająć się dowozem mebli. Tak naprawdę im więcej obowiązków dana osoba weżnie na siebie, tym zdecydowanie lepiej. Właśnie w ten sposób oszczędza pieniądze. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to nie tylko kwestia związana z odpowiednią wiedzą, ale także przede wszystkim zaangażowaniem i wolnym czasem. Jeśli ktoś wie, że ciągle będzie pracował w swojej firmie to niestety zupełnie nie znajdzie czasu na żadną pomoc. Tym samym trzeba przekazać oczywiście wszystkie obowiązki wykonawcom, którzy z pewnością zajmą się tym w odpowiedzialny sposób.

remont akcesoria

Czy jest jeszcze jakiś sposób na zaoszczędzenie pieniędzy?

Mało osób zwraca na to uwagę, ale rzeczywiście jest jeszcze jeden sposób na zaoszczędzenie części pieniędzy. Chodzi tu głównie o różnego rodzaju rabaty i wyprzedaże. Zazwyczaj dotyczy to płytek tapet oraz mebli. Czasami można zaoszczędzić na nich nawet około 50% ceny początkowej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będą to produkty pierwszej mody. Są to po prostu artykuły, które raczej nie sprzedały się w danym sezonie i właśnie dlatego trwa ich wyprzedaż. Jeśli jednak komuś nie zależy tak bardzo na modnym wyglądzie, to można zdecydowanie skorzystać z tak ciekawego rozwiązania. Warto także zdawać sobie sprawę, że duża część osób decyduje się na zrezygnowanie z robienia zakupów osobiście i ciągłego szukania najlepszych ofert. Wtedy też takie zadanie zostaje zlecone konkretnej firmie remontowej, która niejednokrotnie ma dostęp do dużo niższych cen we wszystkich zakładach budowlanych.

To doskonałe rozwiązanie, gdyż niestety osoby prywatne bardzo często mają znacznie bardziej wygórowane ceny. Oczywiście, można szukać także zupełnie innych rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie dużej części pieniędzy. Z pewnością się to uda. Jest to jednak kolejne zadanie, w które trzeba włożyć dużo swojego zaangażowania i przede wszystkim poświęcić wolny czas.

Zobacz również: https://www.powrotlegendy.pl/najlepsze-inspiracje-do-salonu/

Podsumowując, jak doskonale widać istnieje kilka ważnych kwestii, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy wykonywaniu remontu. Już na samum początku trzeba mieć świadomość, że jest to bardzo skomplikowany proces. Właśnie dlatego należy też wcześniej nastawić się, że wszystkie prace nie skończą się prędko. Niestety bardzo często wszystko się przedłuża. Pojawiają się wtedy niepotrzebne nerwy, które wcale nie pomagają przy remontach. Warto więc wcześniej przygotować się i wyrobić w sobie cierpliwość, która z pewnością okaże się zbawienna. Przed rozpoczęciem całego remontu trzeba także pamiętać o kwestii związanej z wyniesieniem wszystkich mebli. Jeśli są to niewielkie prace to można przesunąć wszystkie meble na środek pokoju i dokładnie nakryć je folią. Jeśli jednak jest to kompleksowy remont mieszkania to zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zadbają o wywiezienie i przechowanie całego sprzętu. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja, która przyniesie ogrom zadowolenia oraz satysfakcji.

Udostępnij