Dom

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy jest w ostatnich latach niezwykle popularny. Jego korzenie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. W latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku pofabryczne pomieszczenia musiały zostać zagospodarowane. Na początku przerabiane były one na galerie. Nieco później wpadnięto na pomysł, aby z takich pomieszczeń robić mieszkania. Co okazało się strzałem w dziesiątkę.

Styl loft – prostota i surowość

W Polsce ten styl jest bardzo popularny. Wiele osób próbuje urządzić także niewielkie mieszkania w stylu industrialnym. Jego głównymi cechami jest prostota oraz surowość. Aby stworzyć taki klimat warto na ścianie położyć cegłę, a na podłodze beton. Bardzo dobrze prezentują się także na widoku kable elektryczne. Im bardziej surowy wygląd tym lepiej. Oczywiście taki klimat nie będzie odpowiadać każdemu. Urządzając mieszkanie w stylu loftowym należy to bardzo dokładnie przemyśleć.

Polecamy: https://www.powrotlegendy.pl/jak-urzadzic-lazienke-z-wanna-pod-oknem/

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

W pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym używa się najczęściej surowe materiały. Najczęściej można spotkać w nich beton, cegłę, a także tynk. Dominuje szarość w połączeniu z czernią. Ale i taka przestrzeń może wyglądać przytulnie. Wystarczy odpowiednio podświetlić cegłę lub kamień na ścianie, obok ustawić meble w jasnych barwach i z surowej aranżacji robi się ciepła przestrzeń. Barwy, które królują w stylu loftowym to grafit, odcienie ceglane, biel i czerń z dodatkami niebieskiego lub zielonego. Bardzo dobrze prezentują się także elementy drewniane lub materiały w odcieniach jasnego lub ciemnego drewna. Z betonem, cegłą i drewnem świetnie pasują metalowe wykończenia, które są charakterystyczne dla tego stylu.

styl loft

Styl loftowy – jak urządzić mieszkanie?

Mieszkanie, które chcemy urządzić w stylu industrialnym powinno przede wszystkim charakteryzować się dużą powierzchnią, a pomieszczenia powinny być wysokie. Ale bardzo często urządzane są także w tym stylu mieszkania w bloku i wyglądają także wyśmienicie. Takiego mieszkania nie nazywa się wówczas loftem, ale charakter industrialny jest zachowany. Chcąc urządzić mieszkanie w aranżacji loftowej należy dobrze dobrać i zestawić ze sobą kolory i materiały.

Bardzo często na ścianie układa się cegłę, która świetnie się prezentuje w połączeniu z betonem. Do tego drewniane meble, które posiadają metalowe wykończenia, lampy z widoczną żarówką, piękny obraz – plakat na ścianie i gotowe. Często w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym na podłodze można spotkać deskę drewnianą. Do tego można w kuchni zastosować drewniane blaty, stół i parapety i całość jest praktycznie skończona, a zarazem niezwykle spójna. Z pozoru wydawać się może, że jest to wnętrze dość surowe. Ale wystarczy postawić kolorową sofę lub fotel i klimat zmienia się całkowicie.

Jakie meble sprawdzą się w stylu loftowym?

Meble, które pasują do stylu loftowego to przede wszystkim meble, które wykonane są najczęściej z naturalnego drewna. Kolejną charakterystyczną cechą są metalowe wykończenia. Koniecznie stół powinien posiadać metalowe nogi. Połączenie drewnianego blatu z metalowymi wykończeniami bardzo dobrze się sprawdza. Obok stołu warto postawić metalowy regał, który może posiadać otwarte lub zamknięte półki, które powinny być także drewniane.

Jakie kolory dominują w stylu loftowym?

Jak już wcześniej zostało wspomniane w tym stylu nie może zabraknąć szarości i bieli. Oczywiście w zestawieniu z czernią, dają one jeszcze lepszy efekt. Ale także nieco żywsze kolory świetnie się prezentują. Do tych stonowanych kolorów można zestawić kolor żółty, zielony lub niebieski. Nie wolno jednak z nimi przesadzić, aby nie stał się on kolorem przewodnim. Kolor taki ma zaznaczyć ważność danego mebla lub przedmiotu. Ściany najczęściej są koloru szarego, który przełamywany jest cegłą lub dużym obrazem. Naprawdę można bardzo wiele kombinacji zrobić, aby pomieszczenie wyglądało ciekawie i zaskakiwało przybyłych gości.

Zobacz także: https://www.powrotlegendy.pl/najlepsze-pomysly-na-inspiracje-wnetrzarskie/

Jakie oświetlenie pasuje do stylu loftowego?

Oświetlenie w każdej aranżacji odgrywa kluczową rolę. Gra światłem może zmienić całkowicie oblicze danego pokoju. Ale wszystko musi być dokładnie przemyślane i zaplanowane. W stylu loft najczęściej spotykane są szyno-przewody oraz reflektory. Świetnie sprawdzą się także lampy, które posiadają metalowe klosze lub oprawy druciane. Można także skorzystać z najprostszego rozwiązania jakim jest powieszenie samej żarówki. Nie może także zabraknąć dużych, stojących lamp, które oświetlać mogą całe pomieszczenie lub dany element, który chcemy uwidocznić.

Styl loftowy salon – jak urządzić?

Salon w stylu loftowym powinien być duży i przestronny. Na jednej z powierzchni, czyli na ścianie, suficie lub podłodze musi znaleźć się element, który będzie nadawać surowego klimatu. Może to być betonowa ściana lub sufit wyłożony deskami drewnianymi. Styl industrialny to styl minimalistyczny. Dlatego w salonie nie może być dużo mebli. Najlepiej zrezygnować z regałów czy komody i postawić na półki, których może być dużo. Istotną rolę odgrywa sofa, która może zajmować dużo miejsca i może stanowić centralny punkt salonu.

Należy pamiętać, aby miała ona kolor jednolity. Żadne wzory nie wchodzą w rachubę, jeśli chodzi o styl loftowy. Stół powinien być prosty, najlepiej drewniany z metalowymi nogami. Jeśli w mieszkaniu na ścianach są żeliwne kaloryfery to jest to dodatkowy atut. Wystarczy je przemalować i gotowe. Warto postawić na drobne dodatki, takie jak na przykład lampy stojące lub duże rośliny – koniecznie muszą być zielone i najlepiej jak będą posadzone w betonowych donicach.

Jakie błędy można popełnić urządzając pomieszczenie w stylu loftowym?

Nie każdy jest ekspertem w dziedzinie aranżacji wnętrz i bardzo często popełniane są różne błędy. Co nie pasuje do stylu loft? Przede wszystkim należy unikać dekoracyjnych elementów, takich jak poduszki, ramki, muszelki i inne bibeloty, których w domu jest bardzo dużo. Firanki, zasłonki i inne ozdoby, które bardzo często wieszane są w oknach całkowicie nie pasują do stylu loftowego. Zamiast firan warto wybrać rolety lub proste żaluzje. Wszelkiego rodzaju małe obrazki i zdjęcia także nie powinny znaleźć się na ścianach czy blatach mebli. Najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie na ścianie obrazu dużego formatu o abstrakcyjnej grafice, który w zestawieniu z ceglaną lub betonową ścianą stworzy niepowtarzalny klimat.

Zobacz także: https://www.powrotlegendy.pl/jak-urzadzic-male-mieszkanie/

styl loftowy

Dla kogo polecany jest styl loftowy?

Mieszkania urządzone w stylu loft mają w przeważającej mierze surowy i minimalistyczny klimat. Nie jest to przestrzeń, która nadaje się dla każdego. Osoby, które uwielbiają otaczać się gadżetami, bibelotami i pamiątkami będą źle się czuły w takich aranżacjach. Ten styl jest raczej przeznaczony dla osób młodych, które mieszkają same lub z partnerem. Jest to także najlepsze rozwiązanie dla artystów. Niekoniecznie styl loftowy polecany jest dla rodzin z małymi dziećmi. Wiele mebli posiada metalowe wykończenia, które mogą być nieco niebezpieczne w kontakcie z malutkim dzieckiem. Styl loftowy jest stylem, w których najlepiej będą się czuły osoby, które kochają przestrzeń.

Udostępnij