Motoryzacja

Jak wyjść z poślizgu samochodowego?

Jak wyjść z poślizgu samochodowego?

Jazda samochodem oznacza często naprawdę spore ryzyko wypadku. Można nie tylko zostać uderzonym przez inny samochód, lecz również można samemu taki wypadek spowodować. Najbardziej jednak niebezpiecznym wydarzeniem, jakie może spotkać kierowcę, jest poślizg. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak wyjść z poślizgu samochodowego, aby cała niebezpieczna sytuacja zakończyła się bez szwanku dla auta oraz zdrowia kierowcy i pasażerów?

Dlaczego poślizg jest tak niebezpieczny?

Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób wyprowadzić samochód z poślizgu, najpierw warto sobie zadać pytanie, czym jest poślizg, a także, z jakiego powodu jest on tak niebezpieczny?
Poślizg to, innymi słowy, utrata panowania nad samochodem w trakcie jazdy, który zaczyna poruszać się nie w tę stronę, co zamierza kierowca. Poślizg może wystąpić w dwóch postaciach – może być nadsterowny, gdy tył samochodu stara się wyprzedzić przód, lub też podsterowny, gdy przód samochodu, zamiast skręcać, porusza się do przodu. Oba te przypadki są śmiertelnie niebezpieczne, ponieważ oznaczają utratę kontroli nad kierunkiem poruszania się auta, a w efekcie bardzo poważny wypadek. Poślizg najczęściej występuje w sytuacji niedostosowania prędkości do warunków, słabej jakości opon, mokrej nawierzchni, lub też gwałtownego poruszenia kierownicą z powodu nagłej przeszkody na drodze.

Jak wyprowadzić auto z poślizgu?

W jaki jednak sposób można unikać czarnego scenariusza i spowodowania wypadku w wyniku poślizgu? Czy jest jakiś sposób na to, aby z niego wyjść? Oczywiście tak, lecz przede wszystkim pamiętać trzeba o jednym – za wszelką cenę nie można w takim wypadku wciskać hamulca do końca, ponieważ grozi to dodatkowo zablokowaniem kół i całkowitą utratą panowania nad autem.
Co w takim wypadku należy zrobić? W przypadku prowadzenia samochodu z napędem na tył, w przypadku pościgu powinno się puścić jedynie pedał gazu, najlepiej bez zmiany pozycji kierownicy. Dzięki temu prędkość obrotowa kół napędowych spadnie, a tym samym powinny one odzyskać trakcję, a kierowca kontrolę nad kierunkiem jazdy. W przypadku samochodu przednio napędowego najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest gwałtowne skręcenie przednich kół, co powinno naprowadzić auto na odpowiedni tor jazdy. Rzecz jasna wymagane jest tu ponad przeciętne wyczucie, ponieważ łatwo jest przesadzić i tylko pogłębić poślizg. Często w skrajnych przypadkach poleca się wręcz, aby mocno dodać gaz, co jeszcze bardziej powinno pomóc wyprowadzić samochód z poślizgu.
Co bardzo ważne we wszystkich tych sytuacjach, to opanowanie i zimna krew, a to wymaga po prostu praktyki i przećwiczenia pewnych zachowań.

Udostępnij