Praca

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresującą sytuacją, zwłaszcza gdy dotyczy posady, na której szczególnie nam zależy. O czym trzeba pamiętać przed spotkaniem? Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Nie ma chyba większego błędu na rozmowie kwalifikacyjnej niż kompletny brak wiedzy na temat firmy, w której chcemy zostać zatrudnieni. Pracodawcom zależy, aby osoba, która ma dołączyć do zespołu, była jak najlepiej zorientowana w zakresie działalności przedsiębiorstwa, jego historii, pozycji na rynku, a nawet konkurencji. Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym warto wykazać się taką wiedzą. Kandydat posiadający te informacje odbierany jest jako osoba faktycznie zainteresowana danym stanowiskiem, co z pewnością zadziała na jego korzyść. Brak jakiejkolwiek wiedzy bardzo często traktowany jest jako nieprofesjonalne podejście oraz lekceważący stosunek do przyszłego pracodawcy i obowiązków.

Przygotuj odpowiedzi na często zadawane pytania

Kandydaci w czasie spotkań w sprawie pracy bywają zaskakiwani różnorodnymi pytaniami, na które odpowiedź sprawia im niemały problem. Pojawia się wtedy dodatkowy stres, który nie ułatwia zadania i może być przyczyną odmownej decyzji odnośnie zatrudnienia. Co ciekawe, w wielu wypadkach są to bardzo powszechne, wręcz sztampowe pytania dotyczące np. słabych i mocnych stron, największych sukcesów zawodowych, najtrudniejszych wyzwań, planów na przyszłość, powodów ubiegania się o dane stanowisko i oczekiwań finansowych. W sieci można znaleźć listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowach o pracę – warto je przejrzeć i przygotować w głowie odpowiedzi. Można również poćwiczyć na głos, co z pewnością zmniejszy późniejszy stres.

Ułóż listę pytań

Lista odpowiedzi na popularne pytania jest ważna, ale to nie wszystko. Dobrym sposobem jest też ułożenie pytań, które chcemy zadać osobie przeprowadzającej rekrutację. Z pewnością nie należy się tego obawiać – spotkanie w sprawie pracy ma być przecież rozmową, a nie przesłuchaniem jednej ze stron. Zadawanie pytań jest więc dobrze odbierane przez pracodawców, ponieważ świadczy o poważnym podejściu, rzetelności, otwartości, zainteresowaniu stanowiskiem. Z kolei dla kandydata to możliwość zebrania informacji na temat firmy, co ułatwi decyzję odnośnie podjęcia zatrudnienia.

Zadbaj o pierwsze wrażenie

Mówiąc o tym, jak przygotować się na rozmowę o pracę, trzeba też podkreślić rolę ogólnej prezencji kandydata. Warto zatem zadbać o elegancki, schludny, adekwatny do sytuacji ubiór. Trzeba też pamiętać o mowie ciała – uśmiech, otwarta postawa i przyjazne nastawienie z pewnością zostaną mile odebrane. Na spotkanie należy przyjść kilka minut wcześniej i zaczekać, ponieważ spóźnienie nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia. Nie można zapomnieć o wyciszeniu telefonu oraz zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów (CV, dyplomy itp.).

Udostępnij