Motoryzacja

Klimatyzacja w samochodzie – co warto o niej wiedzieć?

Klimatyzacja w samochodzie – co warto o niej wiedzieć?

Coraz więcej kierowców chce, by w ich autach znajdowała się klimatyzacja. Jak się okazuje bowiem w praktyce sprawdza się ona nie tylko podczas upałów w okresie letnim, ale i również zimą, gdy zależy kierowcy na szybkim nagrzaniu auta. W nowych samochodach klimatyzacja to podstawa. Z kolei w tych starszych warto ją sobie zamontować. Dlaczego? Co warto wiedzieć o klimatyzacji w aucie? O czym powinni pamiętać początkujący kierowcy? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Klimatyzacja w samochodzie

Jedni nie wyobrażają sobie bez niej żadnej podróży, inni z kolei uważają, iż montaż klimatyzacji w starym samochodzie to zbędny wydatek. Jakie zdania na ten temat przeważają? Zdecydowanie większość jest za tym, by w samochodzie znajdowała się klimatyzacja (automatyczna lub ręczna). Dla niektórych kierowców, jak i dla pasażerów podróż bez klimatyzacji to prawdziwa męczarnia, szczególnie wtedy, gdy ma się do przemierzenia setki kilometrów. Wiele osób nie wyobraża sobie także, by w środkach komunikacji publicznej nie było klimatyzacji. Dlatego też, coraz częściej pasażerowie spotykają się z nią w pociągach, autobusach, tramwajach i obowiązkowo w samolotach.

klimatyzacja samochód

Klimatyzacja tylko w luksusowych autach?

Jeszcze kilkanaście lat temu istniał pogląd, iż klimatyzacja to obowiązkowe wyposażenie tylko drogich, luksusowych aut. Owszem wielu producentów samochodów dba o to, by była ona na standardowym wyposażeniu auta. Zdarzają się jednak marki, które dają klientowi wybór, czy chce on mieć w swoim pojeździe klimatyzację, czy też nie. Wiele warsztatów samochodów także zaczęło specjalizować się w zakładaniu klimatyzacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy są bardzo przywiązani do swoich wiekowych samochodów jednak nie wyobrażają już sobie jeździć na dłuższe trasy bez klimy. Obecnie więc tak naprawdę może każdy założyć w swoim pojeździe klimatyzację. Koszt jej jest zróżnicowany w zależności od miasta, jednak nie powinien przekroczyć 2500 – 3000 zł.

Polecamy: https://www.powrotlegendy.pl/najlepsze-bezawaryjne-samochody-do-20-tys/

Co powinni wiedzieć kierowcy o klimatyzacji?

Zanim właściciel auta uda się do fachowego warsztatu, by zamontować klimatyzację lub zanim użytkownik auta zacznie jej używać w okresie letnim, warto dowiedzieć się kilku podstawowych informacji na temat klimatyzacji. Wiele osób używa jej mechanicznie, nie zdając sobie sprawy, iż klimatyzacja samochodowa może także negatywnie działać na kierowcę lub pasażera. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim jak każdy sprzęt, również klimatyzacja powinna być systematycznie serwisowana. Kierowcy coraz częściej zapominają o tym, iż klimatyzację należy odpowiednio czyścić. Trzeba w niej wymieniać filtry oraz raz na jakiś czas przeprowadzić gruntowne ozonowanie w aucie. Po co wykonuje się te zabiegi? Przede wszystkim po to, by klimatyzacja w samochodzie była bezpieczna i zdrowa dla użytkowników. Nieczyszczony sprzęt, bez świeżych filtrów może być zagrzybiały, a co za tym idzie powodować infekcje dróg oddechowych osób, które z takiej klimatyzacji korzystają.

Drugim ważnym punktem dotyczącym klimatyzacji jest jej obsługa. Przeważnie młodzi ludzie, którzy posiadają swoje pierwsze samochody z klimatyzacją, podczas wielkich upałów ustawiają ją na maksymalnie niską temperaturę (najczęściej nawet na 16 stopni). Tego typu działania mogą doprowadzić do uszkodzenia klimatyzacji ( i co najważniejsze do częstych chorób osób będących w takim samochodzie). Klimatyzację bowiem należy stosować rozsądnie. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 30 stopni, w samochodzie wystarczy ustawić klimatyzację na około 21- 22 stopnie. Taka temperatura jest idealna do jazdy. Zyt duża różnica między wnętrzem samochodu, a tym co znajduje się na zewnątrz może spowodować, że kierowca i pasażerowi, gdy tylko wysiądą z auta od razu się rozchorują.

Klimatyzacja w samochodzie – sprawdzony serwis

Jak wspomniano powyżej, tak jak kierowcy dbają o swoje auta, tak samo powinno się zadbać o klimatyzację. W Polsce nie brakuje bowiem profesjonalnych serwisów samochodowych. Serwisy na miejscu wykonują przegląd, wymieniają filtry, nabijają klimatyzację oraz dokonują wszelkich niezbędnych zabiegów, by działała ona prawidłowo. Za taką kompleksową usługę właściciel auta nie powinien zapłacić więcej niż 100 – 200 zł (w zależności od miasta). Dzięki temu będzie miał on pewność, iż wszystko w jego pojeździe działa jak należy, a jego klimatyzacja w samochodzie będzie działała bezawaryjnie przez wiele, wiele lat. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż tego typu działania serwisowe są znacznie tańsze od naprawdę całej klimatyzacji. Wiele osób po latach zaniedbań klimatyzacji stara się ją reaktywować, co jest bardzo trudne i kosztowne. W przypadku jej uszkodzenia także należy się liczyć z dość wysokim rachunkiem z warsztatu.

Polecamy także: https://www.powrotlegendy.pl/jak-wyjsc-z-poslizgu-samochodowego/

Klimatyzacja w samochodzie – komfort

Dlaczego warto korzystać z klimatyzacji w samochodzie? Przede wszystkim dlatego, że w upalne dni pomaga ona przetrwać podróż w naprawdę dobrych warunkach. Wiedzą o tym doskonale nie tylko kierowcy, którzy poruszają się po mieście, ale przede wszystkim ci, którzy za kierownicą spędzają wiele godzin dziennie. Podróżnicy, którzt uwielbiają wyjeżdżać zagranicę autem także nie wyobrażają sobie bez niej podróży. Dzięki niej nie tylko kierowca, ale i pasażerowie mają komfortową podróż. W takich warunkach nie czuje się zmęczenia oraz nie chce się spać, a to jest bardzo ważne.

klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja a zwykły nawiew

Mnóstwo osób, które do tej pory nie korzystały z klimatyzacji samochodowej zastanawia się, czym klimatyzacja taka różni się od zwykłego nawiewu. Przecież dobry nawiew z zimnym powietrzem także sprawi, iż w samochodzie jest chłodniej. Jednak klimatyzacja obniża temperaturę w aucie do tej, którą ustawić użytkownik. Gdy kierowca chce podróżować w temperaturę 23 stopni nie musi co chwile włączać i wyłączać klimatyzacji. Należy ustawić ją na wskazaną temperaturę i po kilku sekundach samochód wychłodzi się do niej. Nawiew często nie poradzi sobie z ochłodzeniem samochodu przy 30-stopniowych upałach. Z samym nawiewem podróż przez całą Polskę może być naprawdę męcząca.

Zobacz więcej: https://www.powrotlegendy.pl/diagnostyka-komputerowa-samochodu-co-to-jest-i-jakie-daje-korzysci/

O czym najczęściej nie wiedzą użytkownicy klimatyzacji?

Mimo iż tak wiele osób w Polsce korzysta już z klimatyzacji samochodowej, to jednak spora grupa nie wie, iż w okresie zimowym także warto od czasu do czasu ją włączyć. Dlaczego? W ten sposób uniknie się awarii klimatyzacji. Gdy sprzęt ten w okresie wakacyjnych chodzi non stop, a jesienią i zimą jest ona praktycznie nieużywana, może dojść do tego, iż olej znajdujący się w jej wnętrzu osiądzie na kablach i spowoduje ich uszkodzenie. Dlatego też serwisanci radzą zawsze swoim klientom, by ci raz na jakiś czas włączyli klimatyzację choć na chwilę.

Jak wynika z powyższego, auta klimatyzacja naprawdę się przydaje. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach wymienionych powyżej, by móc się cieszyć sprawnym, efektownym sprzętem, który działać będzie przez wiele lat w nienagannym stanie. Klimatyzacja samochodowa jest niezbędna wśród tych osób, które lubią podróżować w okresie wakacyjnym.

Udostępnij