powrotlegendy.pl

Powrót Legendy – blog ogólnotematyczny

Motoryzacja

Czynności po sprzedaży samochodu

Czynności po sprzedaży samochodu

Wielu osobom wydaje się, że w przypadku przeprowadzania transakcji kupna-sprzedaży samochodu, cały trud związany z kupowaniem, oglądaniem, ocenianiem i na końcu z finalizowaniem transakcji, leży po stronie kupującego. Jest to duży błąd, ponieważ również sprzedający po czynności sprzedaży samochodu musi podjąć pewne kroki. Jakie konkretnie? Co trzeba zrobić, gdy zbywa się swój samochód?

Poinformowanie wydziału komunikacji

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać podczas sprzedawania samochodu, jest rzecz jasna poinformowanie o tym fakcie odpowiedni urząd, czyli w tym wypadku wydziału komunikacji.
Prawo o ruchu drogowym nakazuje, aby w ciągu 30 dni od dnia zbycia samochodu, przekazać informacje o tym fakcie odpowiedniemu urządowi. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku złamania prawa danym samochodem przez nowego nabywcę, czyli np. przekroczenie prędkości i wykonanie zdjęci fotoradarem, w odpowiednim urzędzie znajdować się będzie informacja, że to my jesteśmy właścicielem auta i to my ponosimy konsekwencje złamania prawa przez nowego właściciela. Oprócz jednak tego, brak zgłoszenia zbyci auta to również kara administracyjna, która wynosi do 1000 złotych. Jak więc widać, brak działania z naszej strony w tym zakresie może sprowadzić na nas naprawdę wiele nieprzyjemności.
W jaki zatem sposób można zgłosić fakt sprzedaży samochodu? Najprościej jest to wykonać przez internet, wypełniając po prostu odpowiedni formularz. Można oczywiście udać się także osobiście do właściwego wydziału i tam też złości sprzedaż samochodu.

Poinformowanie ubezpieczyciela

Jakie czynności po sprzedaży samochodu trzeba jeszcze wykonać? Kolejnym krokiem, który koniecznie jest poinformowanie o tym naszego ubezpieczyciela, u którego sprzedawany samochód był ubezpieczony. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez takiej informacji ubezpieczyciel może automatycznie przedłużyć ubezpieczenie OC na auto, którego już nie mamy, lub też naliczyć kolejną ratę spłaty ubezpieczenia jeśli rozbite było ono na kilka wpłat. Co również niezwykle ważne, brak przekazania informacji do ubezpieczyciela może skutkować przypisaniem ewentualnej szkody nowego posiadacza do naszego konta, co skutkować będzie utraceniem zniżek za bezszkodową jazdę.
W ciągu jakiego czasu powinno się dokonać takiego zgłoszenia? Prawo przewiduje, że ma się na to do 14 dni od dnia sprzedania samochodu. Fakt sprzedaży auta można w tym wypadku zgłosić pisemnie poprzez wysłanie listu, lub też osobiście u ubezpieczyciela, lub też u agenta ubezpieczeniowego, który fakt ten przekaże bezpośrednio do firmy ubezpieczającej nasz pojazd.

Udostępnij