Internet

Jak wybrać odpowiedni Internet domowy?

Jak wybrać odpowiedni Internet domowy?

Internet już od jakiegoś czasu jest czymś normalnym w każdym domu. Czasem jednak nie wystarczy pakiet, który posiada się w telefonie. Poza tym nie zawsze da się wszystko zrobić przy użyciu smartfona. Wtedy przyda się Internet domowy. Coraz więcej firm proponuje taką usługę w swojej ofercie.

Co powinno brać się pod uwagę, szukając internetu domowego?

Dzisiaj można wybierać spośród wielu ofert, jednak nie tylko cena powinna być wyznacznikiem konkretnego wyboru.

Trzeba pamiętać, że mieszkając na terenach wiejskich, ma się mniejszy wybór, jeśli chodzi o internet „typowo domowy”. Na chwilę obecną żaden dostawca nie inwestuje tu choćby w światłowód, o Internecie z firmy oferującej telewizję kablową, też raczej nie ma tu co marzyć. Mimo to, istnieją jeszcze oferty firm lokalnych i ogólnokrajowych, opierające się na przekazie radiowym lub przy wykorzystaniu modemu zewnętrznego, wspomagającego sygnał z przekaźników.

Niezależnie, czy to miasto, czy wieś, wybierając internet domowy, warto wziąć pod uwagę:
– ograniczenia co do ilości gigabajtów w pakiecie
– prędkość łącza
– ile jest osób w domu, a więc często, ile urządzeń będzie korzystało z sieci domowej
– działanie Wi-Fi
– cena pakietu i tego, co wchodzi w jego skład i jak to wszystko ma się do faktycznych potrzeb danej rodziny
– zbędne i niezbędne dodatki – niektórzy wolą np. sami zadbać o bezpieczeństwo łącza, nie korzystając w tym względzie z propozycji danego operatora.

Długość umowy i oferowany sprzęt

Obecnie najczęściej podpisuje się umowę na Internet domowy na 24 miesiące; czasem zdarzają się jednak wyjątki i warto upewnić się co do tego parametru.

Dodatkowo dobrze ustalić, jaki sprzęt – oprócz komputerów – będzie niezbędny do użytkowania danego Internetu. Chodzi o modemy i routery. Niektóre osoby wolą zakupić potrzebne urządzenia we własnym zakresie, czasem jednak lepiej wziąć je w abonamencie, wraz z usługą internetową. Oczywiście zwiększy to comiesięczną opłatę, ale jednocześnie można mieć pewność, że wszystko będzie działało, jak należy, sprzęt będzie miał bowiem odpowiednie parametry

Istotne jest, aby nie przepłacać

Firmy oferujące usługę domowego internetu, często próbują podsuwać klientom zestawy usług, z których część jest konkretnym osobom niepotrzebna. A więcej usług to też większa opłata abonamentowa. Nie warto płacić za coś, czego się nie potrzebuje i z czego na pewno nie będzie się korzystać. Jeśli nie ma możliwości rezygnacji z pewnych części składowych danej umowy, warto rozeznać się w innych ofertach internetu domowego.

Udostępnij