Internet

Internet radiowy – zalety i wady oraz opinie użytkowników

Internet radiowy – zalety i wady oraz opinie użytkowników

W obecnych czasach większość osób zarówno młodszych jak i tych nieco starszych nie wyobraża już sobie życia bez internetu. Dla wielu z nich codzienny dostęp do sieci jest niemal tak samo istotny jak do bieżącej wody. Z tego właśnie powodu domowe łącze powinno działać sprawnie i niezawodnie. Poznaj rodzaje połączeń z internetem i dowiedz się czym jest internet radiowy.

Rodzaje połączeń z internetem

Połączenie z internetem w domowej sieci może następować na kilka sposobów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: światłowód, internet LTE oraz internet radiowy.

Światłowód

Połączenie domowej sieci z internetem za pomocą światłowodu jest popularnym typem dostępu. Wynika to bowiem ze stabilności tej opcji. Pozwala ona na korzystanie z internetu cechującego się wysoką prędkością sięgającą nawet kilkuset Mb/s. Praca przebiega płynnie, bez zakłóceń, nawet w momencie pobierania i wysyłania dużej ilości danych. Ponadto ich transmisja poprzez technologię światłowodową należy do dość bezpiecznych. Kolejną zaletą tego typu podłączenia jest fakt, że umożliwia ono dostarczenie internetu bezpośrednio do mieszkania, niezależnie od jego lokalizacji w budynku wielorodzinnym. Jednakże zarówno w tym przypadku, jak i na przykład domów wolnostojących konieczne jest doprowadzenie przewodu. Stanowi to poważne ograniczenie tej technologii, zwłaszcza jeżeli chodzi o tereny wsi, podmiejskie oraz małych miejscowości. W związku z powyższym w sytuacji, w której nie ma fizycznej możliwości podłączenia się do sieci światłowodowej należy korzystać z innych możliwych opcji, takich jak na przykład internet LTE czy internet radiowy.

internet radiowy

LTE

Tego typu technologia wykorzystuje dość dobrze rozwiniętą sieć masztów telefonii komórkowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Zapewnia ona w pełni mobilny internet wykorzystywany bardzo powszechnie w nowoczesnych smartfonach. Jednakże w przypadku wykorzystywania tego typu łącza w warunkach domowych pociąga za sobą pewne niedogodności. Po pierwsze internet LTE podatny jest na zakłócenia spowodowane między innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Po drugie może on mieć zmienną prędkość w zależności od intensywności obciążenia sieci. Ponadto tego typu rozwiązanie może być limitowane. Po przekroczeniu danego pakietu transferu dochodzić może do nie tylko do jego spowolnienia ale również naliczania dodatkowych opłat. Tego typu opcja jest wygodna w przypadku urządzeń mobilnych jednak w warunkach stacjonarnych nie sprawdza się zbyt dobrze. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z internetu radiowego.

Polecamy: https://www.powrotlegendy.pl/jak-wybrac-najtanszy-internet-mobilny/

Internet radiowy

W sytuacji, w której podłączenie do sieci światłowodowej nie jest możliwe z uwagi na brak dostępnej infrastruktury dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnej na rynku oferty internetu radiowego. Tym bardziej, że jak wspomniano powyżej dostępne pakiety mobilne nie sprawdzają się dobrze w codziennych warunkach domowych. Warto dodać, że najlepszy internet radiowy powinien umożliwiać nie tylko swobodne przeglądanie stron WWW, ale i oglądanie internetowej telewizji w jakości HD.

Internet radiowy – działanie

Internet radiowy ma swoje początki w latach 90-tych XX wieku. Choć początkowo wykazywał się on dość niską jakością połączenia wraz z rozwojem technologii oraz wprowadzaniem nowych częstotliwości sygnału z czasem nastąpiła jej znaczna poprawa. Zasada działania tego typu rozwiązania jest dość prosta. Sygnał przesyłany jest za pomocą fal radiowych pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem do którego dociera w postaci cyfrowej. Prędkość przesyłu danych nie jest ona zbyt wysoka jednakże wystarczająca w przypadku przeciętnej aktywności sieciowej.

Internet radiowy opinie

W powszechnej opinii najlepszym rozwiązaniem jest przesyłanie danych za pomocą światłowodów. Jednakże jak już wspomniono powyżej są sytuacje, w których tego typu rozwiązanie nie może być zastosowane. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń infrastruktury. Wówczas najbardziej korzystną opcją jest internet radiowy. W opinii użytkowników to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób zamieszkujących wsie, tereny podmiejskie oraz niewielkie miejscowości oraz takich którzy nie chcą korzystać z pakietów internetu mobilnego. Wśród nich pojawia się przekonanie, że tego typu internet jest mało korzystny z uwagi na dość częste limity oraz wysokie koszty. Natomiast w ocenach wyrażanych na temat internetu przesyłanego drogą radiową powtarza się informacja, że jest on w zupełności wystarczający dla swobodnego przeglądania stron WWW oraz standardowej aktywności multimedialnej.

internet radiowy w domu

Internet radiowy zalety

Największą zaletą internetu radiowego jest fakt, że połączenie z siecią jest możliwe praktycznie w każdym miejscu. Nie wymaga ono bowiem doprowadzenia żadnych przewodów. To oznacza, że jest on dostępny nawet w słabo skomunikowanych miejscach. Tego typu opcja cechuje się również sporym zasięgiem. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie z uwagi na to, że w praktyce wymagany jest jedynie nadajnik i odpowiednio skonfigurowany odbiornik. Ponadto montaż urządzeń jest dość prosty i nie wymaga inwazyjnego przeprowadzania przewodów przez ściany. W opinii użytkowników bardzo korzystną cechą internetu radiowego jest brak nakładanych przez operatorów limitów pobieranych i wysyłanych danych oraz stosunkowo niskie opłaty abonamentowe.

Zobacz także: https://www.powrotlegendy.pl/jak-wybrac-internet-mieszkajac-na-wsi/

Internet radiowy wady

Wśród wady internetu radiowego należy wymienić przede wszystkim dość niską prędkość pobierania danych. Choć zazwyczaj jest ona wystarczająca dla przeciętnej aktywności, to już w przypadku większych wymagań użytkowania nie zawsze jest w stanie sprostać jego wymaganiom. Ponadto należy pamiętać o tym, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych dochodzić może do utrudnień w przesyle danych. Zakłócenia mogą być związane między innymi z silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu czy występowaniem burz. Ponadto na jakość sygnału wpływa okoliczne ukształtowanie terenu oraz stopień zalesienia, które mogą utrudniać docieranie fal radiowych do odbiornika. W końcu trzeba dodać, że mimo braku konieczności doprowadzenia przewodów ten typ internetu nie może być traktowany jako stricte mobilny.

Udostępnij