Biznes

Jak wybrać Internet mieszkając na wsi?

Jak wybrać Internet mieszkając na wsi?

Jeśli ktoś mieszka w mieście, nie ma problemów z wyborem Internetu – niezależnie od wyboru dostawcy tej usługi, zazwyczaj nie ma się na co skarżyć, zwłaszcza na zasięg. W miastach jest sporo masztów rozsyłających sygnał, do tego dochodzi jeszcze Internet przesyłany przez kabel lub światłowód. Jaki internet na wsi wybrać?

Jaki internet na wsi?

Jeśli chodzi o wieś, sytuacja z Internetem jest znacznie gorsza, niż nawet w niewielkim mieście. Żaden operator nie podejmie ryzyka przeprowadzenia światłowodu przez tereny wiejskie zakładając, że taka inwestycja mu się nie zwróci przy kilku potencjalnych klientach na terenie kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych.

Maszty dostawców telefonii komórkowej i Internetu są na terenach wiejskich porozstawiane w sporych odstępach jeden od drugiego, co ma negatywny wpływ na siłę sygnału.

I stąd często pojawia się pytanie: jaki Internet na wsi wybrać? Przecież nie jest to produkt ekskluzywny, a staje się czymś tak normalnym, jak telewizja, czy telefon.

Polecamy: https://www.powrotlegendy.pl/internet-radiowy-zalety-i-wady-oraz-opinie-uzytkownikow/

internet na wsi

Są pewne możliwości

Sprawa nie jest jednak beznadziejna. Jedną z możliwych opcji, żeby korzystać z Internetu na wsi, jest skorzystanie z Internetu satelitarnego. Usługę tę proponuje przynajmniej kilka firm. Dokładne miejsce zamieszkania nie ma tu znaczenia. Wystarczy złożyć stosowne zamówienie, a pod wskazany adres przyjdzie niezbędny sprzęt.

Zalety takiego rozwiązania to:
– dobry zasięg nawet na małej wsi, czy na terenach górskich
– szybkość łącza – kilkanaście – kilkadziesiąt Mbit/ s przy pobieraniu danych to norma.

Rozwiązanie to ma jednak pewne wady – zwykle jest to cena usługi, do której często dochodzi także stała opłata za wynajem / dzierżawę sprzętu.

Drugą możliwością jest przetestowanie zasięgu Internetu dostarczanego przez operatorów sieci komórkowych. Można to zrobić obserwując poszczególne mapy zasięgowe, ale też samodzielne sprawdzając zasięg. Jak to zrobić? Wystarczy zakupić i zarejestrować Internet na kartę pre-paid. Okazuje się bowiem, że w większej części wsi przynajmniej jeden operator oferuje już całkiem niezły zasięg, pozwalający na korzystanie z sieci.

Zobacz także: https://www.powrotlegendy.pl/jak-wybrac-najtanszy-internet-mobilny/

jaki internet na wieś

Jaki internet na wsi – inne możliwości

Istnieje jeszcze coś takiego, jak Internet radiowy. Oferują go przeważnie małe, lokalne firmy, więc ta opcja nie jest dostępna wszędzie. Tutaj siła sygnału często zależy od warunków pogodowych. Zdarza się jednak, że to jedyna możliwa opcja, jeśli ktoś dysponuje ograniczonymi środkami na tego typu usługi.

Faktem jest, że nie ma jednego przepisu na dobry Internet na wsi – sporo zależy od lokalizacji, dlatego zawsze warto przetestować wszystkie możliwe opcje.

Udostępnij