Biznes

Faktoring dla przemysłu – kiedy warto?

Faktoring dla przemysłu – kiedy warto?

Problem zatorów płatniczych dotyka wielu przedsiębiorców niezależnie od branży, w jakiej pracują, jednak im większe kwoty na fakturach, tym bardziej dotkliwe mogą być konsekwencje powstawania zatorów. Jeżeli więc prowadzisz przedsiębiorstwo przemysłowe i regularnie prowadzisz interesy z dostawcami, a przy tym wystawiasz faktury z długimi terminami płatności, ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdźmy, jak można zapobiegać zatorom płatniczym i jak radzić sobie z już powstałymi.

Czym jest zator płatniczy?

Zator płatniczy powstaje, gdy na skutek wystawiania faktur z odległymi terminami płatności, przedsiębiorca traci płynność finansową – kontrahenci czekają ze spłatą do ostatniego momentu lub nawet spóźniają się z uregulowaniem należności, przez co przedsiębiorca nie ma dostępu do należnej mu gotówki. 

Konsekwencje zatorów płatniczych mogą być przeróżne: zamrożone środki mogą oznaczać, że firma nie będzie w stanie wypłacić wynagrodzeń swoim pracownikom (zaryzykuje więc potężne obniżenie morale oraz straty wizerunkowe), nie będzie jej stać na zakup materiałów i towarów potrzebnych do realizacji kolejnych usług (co z kolei spowoduje przestoje i dalsze straty finansowe) czy będzie musiała porzucić plany rozwoju. Wreszcie przez zatory płatnicze przedsiębiorca może mieć poważne problemy ze spłatą własnych zobowiązań, a tym samym nadwerężyć swoje relacje biznesowe.

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Odpowiedzią na zatory płatnicze – zarówno te, które już powstały, jak i samo ryzyko ich wystąpienia – jest faktoring dla przemysłu. To rozwiązanie, w ramach którego przedsiębiorca może regularnie finansować faktury wystawione swoim stałym klientom. Zasadę działania faktoringu można wyjaśnić w kilku prostych krokach:

  1. Przedsiębiorca wystawia faktury z długim terminem płatności, przez co jest narażony na zatory płatnicze. Kieruje się więc na stronę internetową faktora i wypełnia wniosek online. 
  2. We wniosku uzupełnia dane swojej firmy oraz kontrahentów, a także wskazuje, jaka kwota limitu faktoringowego jest dla niego satysfakcjonująca.
  3. Po weryfikacji przedsiębiorca otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego, z którego może korzystać, by finansować wystawione faktury. Od tej pory wystarczy, że zaimportuje plik z fakturą do swojej Strefy Klienta, a pieniądze trafią na konto jego firmy w dwie godziny!

Dowiedz się więcej o tym, jak działa faktoring dla przemysłu – przeczytaj poradnik: https://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-przemyslu/

Koszty faktoringu dla przemysłu

Firmy świadczące usługi faktoringowe oferują na swoich stronach internetowych kalkulatory, które pozwalają obliczyć wstępne koszty faktoringu. Kwota do zapłaty zależy od wysokości limitu faktoringowego oraz od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na wykupienie dodatkowych usług, takich jak monitoring należności, usługi windykacyjne czy ubezpieczenie na wypadek niewypłacalności kontrahentów. 

Przy wyborze faktora warto zwrócić uwagę na to, że niektóre firmy oferują ubezpieczenie należności w pakiecie – to szczególnie ważne, jeżeli przedsiębiorca zamierza sfinansować faktury wystawione kontrahentom, z którymi nie ma zbyt długiej historii i nie wie, czy może być pewien ich terminowości.

Przykładowe koszty faktoringu online:

  • dla limitu wynoszącego 100 000 zł, koszty wynoszą 1 699 zł netto miesięcznie;
  • za możliwość korzystania z limitu do 500 000 zł przedsiębiorca zapłaci 5 699 zł netto miesięcznie.

Faktoring w Polsce oferuje się zazwyczaj w dwóch walutach – PLN i EUR, a kwoty finansowania sięgają nawet miliona złotych!

Udostępnij