Lifestyle

Ogrzewanie na podczerwień – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie na podczerwień – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie na podczerwień to alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Ten sposób uzyskiwania komfortowego ciepła w domowych wnętrzach zyskuje na popularności, a użytkownicy przekonują się, że ma on wiele zalet. 

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień i dla kogo będzie to dogodne rozwiązanie?

Ogrzewanie poprzez promieniowanie

W ogrzewaniu na podczerwień kluczowe znaczenie ma dobrze nam znane zjawisko fizyczne. Chodzi o promieniowanie, które decyduje o emisji ciepła podczerwonego. To zaś odpowiada za równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu oraz ogrzewanie nie powietrza, lecz ścian, elementów wyposażenia czy osób, które znajdują się w tak ogrzewanym wnętrzu. 

Tego typu rozwiązanie jest zdrowe dla domowników, bo bazuje na emisji fal podczerwonych, które są wykorzystywane w medycynie. Na tym jednak nie koniec zdrowotnych korzyści systemu grzewczego, który można stworzyć za pomocą elementów dostępnych na stronie https://econovli.pl/. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Ciepło, które docenią alergicy

Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne polega na ogrzewaniu powietrza. Dochodzi do cyrkulacji powietrza, czyli unoszenia się od podłogi do sufitu. Nie dość, że ciepłe powietrze krążące ku górze sprawia, że przy podłodze jest najzimniej, to dodatkowo wraz z nim unoszone są cząsteczki kurzu, a w nich przecież gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. 

Obieg powietrza, w którym pojawia się m.in. kurz, nie sprzyja alergikom, astmatykom czy osobom zmagającym się ze schorzeniami reumatologicznymi. U nich objawy nasilają się w takich warunkach, nie tylko ze względu na unoszący się kurz, ale i przesuszone powietrze. 

W przypadku ogrzewania na podczerwień nie dochodzi do cyrkulacji powietrza. Nie ma zatem ryzyka wzniecania kurzu, nadmiernego osadzania się go na meblach i innych elementach wyposażenia. Ponadto powietrze nie jest przesuszone, dlatego osoby schorowane znacznie lepiej sobie radzą. 

Korzystny rozkład temperatur sprzyja oszczędnościom

Wspomniany już równomierny rozkład temperatur, który dla domowników jest najbardziej korzystny, odbija się również na rachunkach za sezon grzewczy. W przypadku promienników podczerwieni można bowiem ustawić temperaturę o 1-2 stopnie niższą niż tę, którą domownicy chcą odczuwać. Odczucia ciepła są bowiem inne, korzystniejsze, niż realnie panująca w domu temperatura. To zaś sprzyja oszczędnościom w ostatecznym rozrachunku. 

Co więcej, gdy już przy podłodze odczuwane jest pożądane ciepło, domownicy nie dogrzewają zbędnie pomieszczeń. Można zatem mówić o równie ważnej ekologii, bo do atmosfery trafia mniej szkodliwych produktów. 

Inwestycja na lata użytkowania

Zakup promienników podczerwieni to inwestycja w ogrzewanie na podczerwień, które jest nie tylko komfortowe, ale i oszczędne, a domownikom daje gwarancję zadowolenia z użytkowania na długie lata. Warto zatem rozważyć zastosowanie tego typu systemu grzewczego – jako głównego bądź dodatkowego, który współpracuje z innymi rozwiązaniami.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij