Lifestyle

Zastosowanie hal stalowych

Zastosowanie hal stalowych

Konstrukcja stalowa jest podstawą do budowy hali stalowej. Ważne jest, aby projekt uwzględniał obciążenia użytkowe, takie jak ciężar własny lekkiej obudowy, oraz obciążenia zmienne, takie jak temperatura i wiatr. Niegdyś popularne budownictwo betonowe zostało wyparte przez hale stalowe. Jak wygląda ich konstrukcja i jakie jest ich zastosowanie?

Jak wygląda konstrukcja hali stalowej?

Słupy i dźwigary stanowią konstrukcję główną, a płyty dachowe i rygle ścienne to konstrukcja drugorzędowa. Hale stalowe zbudowane są głównie ze słupów, które są montowane bezpośrednio do fundamentów za pomocą kotew fundamentowych. Rygle ścienne umożliwiają montaż lekkiej obudowy hali i stolarki okiennej, a także usztywniają stalową konstrukcję. Podobną funkcję pełnią stężenia ścienne i dachowe. Dzięki temu otrzymujemy niską wagę, a dzięki temu niską cenę budowy.

Zastosowanie hal stalowych

Jako producent hal stalowych zauważamy rosnące zainteresowanie tym tematem. Nasi klienci wykorzystują je najczęściej jako:

  • hale przemysłowe;
  • obiekty produkcyjne;
  • hale logistyczne, centra spedycyjne;
  • hale i pawilony targowe;
  • sortownie;
  • centra budowlane i ogrodnicze.

Wykorzystując to, że budowa konstrukcji, jakimi są hale stalowe, może być dostosowana do potrzeb inwestora, lista zastosowań się nie kończy.

Co wpływa na popularność hal stalowych?

Obecne w każdym obszarze naszego życia hale stalowe mają szereg cech, które wpływają na ich popularność. Szybka budowa oraz koszty kilkukrotnie niższe niż konstrukcji murowanej sprawiają, że możemy zobaczyć je na każdym kroku. Są odporne na korozję, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Odpowiedzialny producent hal stalowych dba o to, aby komponenty konstrukcyjne zostały odpowiednio dobrane i spełniały określone wymogi, na przykład sanitarne, które są tak ważne w branży spożywczej. Niskie koszty sprawiają, że obiekty stalowe są wykorzystywane w budownictwie sezonowym, obecnym na przykład podczas koncertów czy innych imprez masowych. Punkty gastronomiczne czy informacyjne, korty tenisowe lub lodowiska to miejsca, które nie mogłyby istnieć bez konstrukcji stalowych.

Głównymi zaletami konstrukcji, które jest w stanie zaoferować producent hal stalowych, to niska cena budowy i krótki czas realizacji. Niestety skomplikowane prace przy jej powstawaniu sprawiają, że niewiele firm jest w stanie zaoferować prefabrykację i montaż konstrukcji stalowych. Szerokie zastosowanie i możliwość dobudowania dodatkowych segmentów budynku sprawiają, że przedsiębiorcy chętnie inwestują w takie obiekty.

Udostępnij