Lifestyle

Domowe biuro pracy – jakie lampy zapewnią komfortową pracę?

Domowe biuro pracy – jakie lampy zapewnią komfortową pracę?

Home office to dziś nic dziwnego, a wręcz codzienność coraz większej liczby pracowników i freelancerów. Przywykliśmy do tego systemu pracy w czasie pandemii, a po jej zakończeniu wielu pracodawców z różnych branż szybko się przekonało, że nie trzeba stacjonarnego biura, aby efektywnie współpracować z całym, nawet licznym zespołem. 

Aby jednak pracować efektywnie i koncentrując się na wykonywanych zadaniach, należy stworzyć w domu odpowiednie miejsce do pracy. Duże znaczenie będzie mieć dobór oświetlenia. Jakie lampy sprawdzą się w przypadku home office?

Oświetlenie, które sprzyja koncentracji

W domowym biurze potrzebne jest światło, które pozwala się skupić, skoncentrować i efektywnie wykonywać podejmowane zadania. Dla pracowników, którzy muszą być dostępni nie tylko pod telefonem, ale i pozostając widocznymi w kamerze, światło będzie mieć niezwykle duże znaczenie. 

Potrzebne jest oświetlenie o zimnej barwie, skupiające się na mniejszych fragmentach przestrzeni, np. na części blatu biurka, w którym odbywają się precyzyjne prace. Nierzadko liczy się to, by dostrzegać detale, np. podczas projektowania, rysowania czy rozmaitych prac graficznych. Ma tu zatem znaczenie i barwa światła, i konstrukcja zastosowanego oświetlenia. 

Oświetlenie ścienne – kinkiety i nie tylko

Dla oszczędności miejsca na blacie biurka, warto zrezygnować z klasycznej lampki biurkowej na rzecz oświetlenia ściennego. Sprawdzi się w tej roli kinkiet, ale nie ten najbardziej klasyczny i standardowy, który kojarzymy z wnętrzami sypialnianymi. Niech będzie to lampa na wysięgniku, które pozwala na precyzyjne ustawienie kierunku padania światła. Takie „elastyczne” pod względem zastosowania modele można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/

Można również postawić na oświetlenie szynowe. Prowadnicę wystarczy zamontować na ścianie, przy której znajduje się ustawione biurko. Ruchome źródła światła uda się dostosować do własnych potrzeb, zmieniając kąt padania światła i dobiegając go indywidualnie. 

Lampa podłogowa – przestrzeń funkcjonalna i ciekawa wizualnie

Jeśli zależy nam na połączeniu funkcjonalności domowej przestrzeni biurowej wraz z walorami wizualnymi, możemy postawić na lampę podłogową, która ma kilka źródeł światła. To główne skierowane jest ku górze, więc dobrze rozświetla całą strefę przeznaczoną do pracy. Na elastycznym ramieniu znajduje się za to mały punkt świetlny, który można ustawić w taki sposób, jakiego potrzebujemy. 

Parametry oświetlenia

Musimy postawić na wspomnianą zimną barwę światła, która sprzyja koncentracji. Równie ważne jest zastosowanie osłony dla żarówki, np. klosza, aby wyeliminować efekt rażenia w oczy, który bardzo męczy wzrok. 

Żarówki powinny być energooszczędne, ale i nienagrzewające się, aby zagwarantować sobie nie tylko komfortową, ale i w pełni bezpieczną pracę w domowym biurze. Zwracając uwagę na wszystkie te wskazówki, uda się dopasować lampy, które wspomogą pracę w trybie home office. Czas wybrać się na zakupy!

Materiał zewnętrzny

Udostępnij